BIP

V Wielki Finał Skupu Kultury

Wielki Finał Skupu Kultury odbył się 24 czerwca 2018 na rynku w Gliwicach.

Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na zakup nowoczesnego narzędzia do komunikacji C-Eye dla Szymona Motala.
W ramach Skupu Kultury odbyły się: charytatywny kiermasz dzieł kultury, warsztaty artystyczne oraz spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim.

Skup Kultury

W dniu 23.06 2017 na gliwickim Rynku odbył się IV Wielki Finał Skupu Kultury. Jest to największy projekt kulturalny zainicjowany przez Stowarzyszenie Cała Naprzód skierowany do mieszkańców Gliwic i regionu. Uczestniczą w niej gliwickie firmy, instytucje kultury, szkoły mieszkańcy Gliwic i okolic. W akcji tej wzięli również udział uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy naszej Szkoły, którzy przez cały rok 2016/2017 przynosili do biblioteki ZST-I książki oraz filmy, a było to ponad 300 woluminów i filmów. Akcji tej towarzyszyły również inne atrakcje takie jak np. występy lokalnych zespołów, wystawy rękodzieła itp.  

Filmik do tej pięknej inicjatywy w poniższym linku.


Promocja czytelnictwa

 

 

W ramach akcji promocji czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły w dniu 25.10.2016 r.
została zorganizowana dla uczniów klasy 1B lekcja biblioteczna w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na zajęciach uczniowie:

  • zapoznali się z zasobami Miejskiej Biblioteki Publicznej
  • uczniowie pracując w grupach pracowali na komputerach zapoznając się z katalogiem OPAC
  • zapoznali się z zasadami korzystania i wyszukiwania różnych materiałów bibliotecznych w tej bibliotece
  • zapoznali się z możliwościami jakie daje umiejętność korzystania z katalogów centralnych sieci bibliotek miejskich.

 Uczniowie dowiedzieli się, że na podobnych zasada działają katalogi również bibliotek naukowych Politechniki Śląskiej, Biblioteki Pedagogicznej oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

 

W dniu 21.04.2016 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, połączone z promowaniem czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych i XI LO Sportowego. Organizatorem tego spotkania była biblioteka szkolna we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, odpowiedzialna za przebieg spotkania była Irena Loske nauczyciel bibliotekarz w tej szkole. W uroczystości wzięli udział nauczyciele i uczniowie ZST-I i XI LO Sportowego.

Pani z Miejskiej Biblioteki Publicznej przekazała uczniom i nauczycielom wiedzę na temat Praw Autorskich.
Uczniowie Szkoły zaprezentowali i przeczytali fragmenty książek, które ich zainspirowały.
Natan Kulpa z kl. 4I zaprezentował i przeczytał fragment książki C.R. Zafona pt. ,,Skrzydła anioła" również zachęcił do czytania innych pozycji książkowych tego autora.
Bartłomiej Szymanik z kl. 2CI zaprezentował i zachęcił zebranych do czytania książkę W.Isaaksona pt. ,,Steve Jobs"
Michał Kapsa z kl. 2CI zaprezentował książkę Pablo Coehlo pt. ,,Alchemik"
Sebastian Domin z kl, 2CI zaprezentował książkę M. Zusaka pt. ,,Złodziejka książek"
Ponadto wyeksponowano książki w formie wystawki promującej czytelnictwo pt. ,,Książka o książce"
Uczniowie klasy 2B: Maciej Radomsk-Kubik i Konrad Szczepanowski przedstawili zebranym Historię Książki w formie kolorowej prezentacji.
 
 
Irena Loske

Spotkanie z poetką

 

W dniu 04.06.2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży piszącej poezję ze szkół ponadgimnazjalnych w Gliwicach. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ było to w pewnym sensie przedłużenie wcześniejszego Gliwickiego Międzyszkolnego konkursu Poetyckiego, którego to X Jubileuszowa edycja odbyła się w ubiegłym roku.

Spotkanie uświetniła swoją obecnością Pani Danuta Bula – gliwicka poetka, autorka kilku tomików wierszy, malarka i nauczyciel języka polskiego. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z poezją znanego współczesnego poety, który mając doświadczenie w pracy z młodzieżą mógł w sposób profesjonalny podzielić się z początkującymi poetami swoimi przemyśleniami na temat tworzenia obrazów słowem.

Uczniowie prezentowali swoje wiersze, które były wspólnie omawiane, a sami autorzy dzielili się z nami swoimi inspiracjami, które pomogły im stworzyć dane utwory.

Mamy nadzieję, że nasze coroczne spotkania z poezją mogą pomóc otworzyć się młodym ludziom na siebie samego oraz pomóc im uzewnętrznić swoje potrzeby i przemyślenia. Cieszymy się, że mimo iż jesteśmy szkołą techniczną możemy dołożyć cegiełkę do tak pięknej humanistycznej dziedziny jaką jest poezja.

Tomiki poezji

 

Dziesięć lat… to długo czy krótko? Zależy, jak na to spojrzeć… Kiedy przeżywamy chwile radosne, szczęśliwe – czas płynie szybko i mija niepostrzeżenie. Gdy poddamy się refleksji nad naszym życiem – płynie wolno, jakby zadumał się razem z nami…
Dla nas te dziesięć lat pomiędzy 2004 a 2013 rokiem minęło bardzo szybko. Jeszcze pamiętamy początki, stres towarzyszący pierwszej edycji, niepewność, czy będą chętni, żeby podzielić się z nami swoją twórczością, swoim małym intymnym światem… I tu zaskoczenie..! Liczba nadesłanych wierszy przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania! I tak jest do dzisiaj. Okazuje się, że młodzież nadal pisze wiersze! Że nie boi się pokazywać ich światu, że chce posłuchać innych poetów, porównać się, zmierzyć, zainspirować… Ogromnie nas to wzruszało przez te dziesięć lat.
Nie trwałoby to tak długo, gdyby nie wspólny wysiłek mnóstwa wspaniałych osób. Przede wszystkim chciałybyśmy podziękować wszystkim jurorom, którzy z zaangażowaniem i dużymi emocjami czytali i oceniali utwory młodych poetów. Należą do nich: pan Roman Knap, pan Ryszard Chłopek, pani Łucja Abalar, pan Krzysztof Siwczyk, pani Grażyna Szepe, pan Zbigniew Stryj, pani Danuta Bula, pan Janusz Magiera, pani Magdalena Dobosz, pani Aleksandra Kaszowicz i pani Janina Dudek.
Trzeba było widzieć poszczególne składy podczas dyskusji przy ustalaniu werdyktu! Przy ocenianiu prac brano pod uwagę kształt artystyczny utworu, łatwość w operowaniu słowem, celowość użytych środków stylistycznych, spójność, kompozycyjną oraz oryginalność.
Z czasem konkurs nabierał rozmachu. Po każdej edycji drukowaliśmy broszurki z nagrodzonymi i wyróżnionymi utworami. A podczas ostatnich dwóch edycji towarzyszyła nam również pani Karolina Gmiterek. To dzięki niej nasze tomiki zyskały wspaniałą oprawę graficzną, a jej klimatyczne ilustracje nadały nagrodzonym wierszom jeszcze głębszego wymiaru.
Kiedy mijała kolejna edycja, mówiłyśmy sobie: „zobaczymy, co będzie w przyszłym roku”. Nie wiedziałyśmy, czy nadal będą zgłaszać się poeci, w czasach gdy taka forma wyrazu nie jest zbyt popularna wśród młodzieży. A jednak nasi młodzi przyjaciele nigdy nas nie zawiedli. Więc my ich też nie zawiedziemy. Poezjo trwaj! A my zrobimy wszystko, żebyś mogła nadal upiększać naszą codzienność. Dziękujemy! - organizatorki: Bogumiła Sokołowska-Korgul, Irena Loske, Joanna Trachim i Magdalena Dobosz.

Serdecznie zapraszamy to czytania poezji. Wszystki konkursowe broszurki są dostępne w bibilotece.