BIP

Historia XI Liceum Ogólnokształcącego Sportowego w Gliwicach

 

Wszystko zaczęło się w 2014 rok. To wówczas władze Związku Piłki Ręcznej w Polsce wraz z władzami Miasta Gliwice postanowiły powołać do życia Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży (OSSM) na bazie nowoutworzonego XI Liceum Ogólnokształcącego Sportowego. Była to jedyna w Polsce szkoła państwowa prowadzoną przez ZPRP. 

Przez rok byliśmy pierwowzorem dla tworzących się w poszczególnych województwach Ośrodków Szkolenia w Piłce Ręcznej (OSPR).

W roku szkolnym 2015/2016 został powołany do życia Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej w Gliwicach. Wsparcie Miasta Gliwice i Związku Piłki Ręcznej w Polsce było niebagatelne. Nasze Miasto dbało i nadal dba o edukację i bazę noclegowo – sportową (XI LOS posiada internat dla zawodniczek), zaś Federacja zapewniła wykwalifikowanych trenerów: Andrzeja Wójcika, Iwonę Łącz, Martę Piorun oraz Annę Świszcz.

Na początku (OSSM) w roku szkolnym 2014/2015 zostały utworzone dwie pierwsze klasy: klasa piłki ręcznej dziewcząt oraz klasa piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. Natomiast od 2018 roku zostały już tylko klasy piłki ręcznej.

Co roku prowadzony jest nabór do klas sportowych, w roku 2019 przyjęliśmy do szkoły jednocześnie dwa roczniki – uczennice po ósmej klasie szkoły podstawowej i uczennice po gimnazjum. Do szkoły trafiają dziewczęta z różnych stron Polski.

 

Czy wiesz, że...

XI Liceum Ogólnokształcące Sportowe jest częścią Zespołu Szkół Techniczno-

Informatycznych, w skład którego wchodzi Technikum nr 1, najlepsze technikum w

województwie, tzw. Złota Szkoła, której złota tarcza została przyznana w 2020 po raz 7!!!