BIP

100 lat piłki ręcznej w Polsce

2018-10-27

„Jest to niezwykle wielkie wydarzenie, że rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest także rokiem stulecia polskiej piłki ręcznej” – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas jubileuszowej gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, na którą zostali także zaproszeni przedstawiciele ZSTI – dyrektor Janusz Magiera oraz trenerzy piłki ręcznej w naszym XI LOS – Iwona Łącz i Andrzej Wójcik.

 

„Nie ma chyba dyscypliny sportu w Polsce, która z odzyskaniem niepodległości i ludźmi, którzy tę niepodległość dla nas odzyskali swoją krwią, swoją walką, swoim bohaterstwem, byłaby związana bardziej. Ludźmi odważnymi, ludźmi wysportowanymi, ludźmi inteligentnymi, stanowiącymi kwiat polskiej inteligencji tamtego czasu. Myślę tutaj o żołnierzach Legionów, (…) o oficerach polskich Legionów Józefa Piłsudskiego. Myślę o żołnierzach I i III Brygady Legionów, którzy po kryzysie przysięgowym zostali internowani przez Niemców i osadzeni w oflagu w Szczypiornie. Tam właśnie oni pierwsi zagrali w to, co dzisiaj nazywamy piłką ręczną" – dodał prezydent.

 

W sali Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w piątek 26 października 2018 roku zorganizowano galę, na której obecni byli niemal wszyscy, którzy zapisali się w historii polskiej piłki ręcznej ­– m.in. trenerzy, działacze, a także zawodnicy drużyny narodowej kobiet i mężczyzn. Nie zabrakło gwiazd polskiego, europejskiego i światowego formatu oraz wielkich postaci tworzących historię tej pięknej dyscypliny sportu.

 

Do podziękowań i życzeń prezydenta dołączył się także minister sportu Witold Bańka.

 

Po części oficjalnej wystąpili soliści Akademii Operowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Orkiestra Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a także dziecięcy chór „Artos”. Gala była historią 100-lecia polskiego szczypiorniaka opowiedzianą przez muzykę, pieśni i piosenki; widowiskiem ukazującym piękno sportu, a w szczególności piłki ręcznej poprzez sztukę muzyki. Przywołana została trwająca już stulecie swoista sportowa sztafeta pokoleń. Wykorzystano melodie i szlagiery z lat 1918 – 2018.

 

Po uroczystej gali wszyscy udali się na bankiet, gdzie można było spotkać ludzi tworzących historię piłki ręcznej w Polsce czy starych znajomych z dawnych lat, a przy okazji pogawędzić i powspominać.

 

Sponsorem wydarzenia było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.