- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Pracownik przychodzi do pracy wyposażony w przyłbicę lub maseczkę ochronną i używa jej zgodnie z obowiązującymi w ZSTI procedurami.
Zużyte maseczki, rękawiczki powinny być wrzucane do oznaczonego pojemnika/ worka na odpady zmieszane. - Pracownik organizuje i koordynuje pracę, umożliwiając zachowanie właściwego dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.
- Nauczyciele, widząc fakt niestosowania się uczniów do procedur zapobiegających zarażeniom koronawirusem, mają obowiązek zwrócenia uwagi uczniom, informując ich o obowiązujących w placówce zasadach bezpieczeństwa.
- W szkole obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć lub zdezynfekować ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
- Na pierwszym spotkaniu z uczniami wychowawcy zapoznają uczniów z obowiązującymi w szkole regulaminami i procedurami.
Informację o przeprowadzonym szkoleniu uczniów wychowawcy wpisują do dziennika szkolnego, a uczniowie własnoręcznym podpisem potwierdzają zapoznanie się z procedurami (lista przechowywana w dokumentacji klasowej). - Obowiązkowo należy wietrzyć sale zajęć, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Po przerwie, przy wejściu do klasy nauczyciel dezynfekuje lub nadzoruje dezynfekcję dłoni wchodzących uczniów, używając dostępnego w każdej sali spryskiwacza ze środkiem dezynfekującym.
- Uczniowie w trakcie zajęć nie zmieniają zajmowanego miejsca oraz nie korzystają ze sprzętu używanego przez innego ucznia.
- W trakcie zajęć należy ograniczyć aktywności, które utrudniają zachowanie dystansu społecznego pomiędzy uczniami.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia w blokach przedmiotowych sam ustala przerwy w zajęciach, uwzględniając przy tym jak najmniejszą liczbę uczniów na korytarzach szkoły. Należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, w tym nieoddalanie się od sali, w której uczniowie mają zajęcia. Nauczyciel w tym czasie pełni dyżur na korytarzu.
- Opiekun sali, w której prowadzone są zajęcia, usuwa przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować.
- Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zawodowego kształcenia praktycznego w szkole należy czyścić lub dezynfekować po każdej grupie uczniów. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Opiekun sali przygotowuje tygodniowy rozkład, w którym nauczyciele uczący w sali wpisują datę i godzinę dezynfekcji sprzętu.
- Wszyscy nauczyciele obowiązkowo prowadzą zajęcia w wyznaczonych salach, zgodnych z planem lekcji, zamiana sal może nastąpić jedynie za zgodą I wicedyrektora ZSTI.
- Pracownik w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, albo uzyskać teleporadę medyczną, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie, a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie.
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, klawiatury itp.) a także zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. - W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i stosuje się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym. - Nauczyciel po przebytej chorobie zakaźnej, wywołanej koronawirusem zobowiązany jest do dostarczenia zaświadczenia od lekarza specjalisty, że jest po zakończeniu leczenia, nie jest chory i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych osób ze szkoły.