BIP

 

W związku z Covid -19 i przejściem uczniów na nauczanie zdalne internat będzie nieczyny od 24.10 na okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia tego okresu. Prosimy o sprawdzanie naszej strony internetowej. Wszystkim życzymy dużo zdrowia.

 

 

 

Kursantów kwaterujemy od 07.09 od godz. 7.00 - przypomnamy, że wychowankowie niepełnoletni będą przyjęci tylko z opiekunem prawnym.
 
Czekamy na osoby, które nie rozliczyły się z internatem.

 

___________________________________________________________

 

W piątek 24 kwietnia pożegnaliśmy maturzystów. Będziemy tęsknić...

_______________________________________________________________

 

Wicedyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych oraz kadra pedagogiczna pragną złożyć podziękowania
WSZYSTKIM TEGOROCZNYM MATURZYSTOM za wspólnie spędzony czas oraz godne zachowanie.
Gratulujemy i życzymy jak najlepszego zdania egzaminu dojrzałości (kiedykolwiek się odbędzie) oraz pomyślności w wyborze dalszej drogi edukacyjnej
 

Jak przygotować się do kwarantanny

 • Przygotować swoje gospodarstwo domowe na wypadek ewentualnej 14-dniowej   kwarantanny - zakupić odpowiednią ilość środków czystości typu: mydło, szampon papier toaletowy i inne środki higieny-zakupić odpowiednią ilość środków dezynfekcyjnych w celu zadbania o czystość w domu (częste czyszczenie twardych powierzchni wspólnych typu blat w kuchni, toalety, a także pilot od telewizora, klawiatura, włącznik światła, klamki itp.).
 • Leki-domowa apteczka powinna dobrze być wyposażona w leki przeciwbólowe,  przeciwgorączkowe, leki na stałe przyjmowane.
 • Żywność- zrobić zapasy żywności z długim terminem ważności
 • Informacja- bądź na bieżąco z tym co się dzieje w kraju i twojej społeczności, ale w  sposób umiarkowany
 • Rozrywka - wartościowy film, ciekawa książka itp.

Porady psychologa

Jak już jesteśmy objęci kwarantanną warto jest ustalić sobie po pierwsze plan dnia całej rodziny :

 • posiłki o regularnych porach,
 • higiena osobista,
 • obowiązki związane ze szkołą, pracą
 • obowiązki domowe,
 • czas wolny, wspólny dla całej rodziny jak i dla siebie.

Taki sposób funkcjonowania da nam stabilność i poczucie bezpieczeństwa.

Po drugie aby uniknąć „fiksum dyrdum” i zachować pozory codzienności należy zadbać o kontakty społeczne poprzez media  społecznościowe  które  pozwolą nam zachować kontakt z otoczeniem.

Po trzecie przejęcie kontroli nad niepokojącymi myślami -  warto oglądać filmy, poczytać książkę,  grać w gry planszowe lub kalambury, państwa i miasta, ciuciubabkę itp.

Kwarantanna domowa - zasady

Najważniejszą zasadą kwarantanny domowej jest to, by w trakcie jej trwania unikać kontaktu z innymi osobami, również z domownikami. To oczywiste, że nie należy więc wychodzić z domu. Co konkretnie trzeba robić, a czego nie?

 • Jeśli kontakt z innymi domownikami jest konieczny, nie może on być zbyt bliski – zalecana jest odległość co najmniej metra (gdyż na taką odległość może przenosić się wirus).
 • Warto odseparować się w osobnym pomieszczeniu. Jeśli osoba poddana kwarantannie ma do własnego użytku łazienkę, inni członkowie rodziny nie muszą poddawać się kwarantannie domowej.
 • Trzeba upewnić się, czy w domu jest termometr, zapasy leków (przeciwbólowych i tych przyjmowanych na co dzień).
 • Jeśli to możliwe, zakupy warto robić przez internet, a jeśli robi je ktoś znajomy lub domownicy – niech zostawia je pod drzwiami.
 • Jeśli w jednym gospodarstwie domowym mieszka kilka osób, tylko jedna z nich może mieć kontakt z osobą poddaną kwarantannie.
 • Osoba poddana kwarantannie (oraz wszyscy pozostali domownicy) muszą często myć ręce przez 30 sekund, często też dezynfekować przedmioty i miejsca dotykane przez chorego, takie jak klamki, stoliki, kran, toaleta itp.
 • Nie należy używać wspólnych ręczników, a szczoteczka do zębów i kosmetyki osoby poddanej kwarantannie powinny być trzymane w innym miejscu.
 • Mieszkanie należy często wietrzyć.
 • Kaszląc trzeba zasłaniać usta, a następnie dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

Przygotowały: Beata Skolik i Mariola Wojtuń

Ważne informacje: Oficjalna Strona Ministerstwa Zdrowia Portal Gov.pl

____________________________________________________

NASTOLATKU!

PORADY JAK EFEKTYWNIE FUNKCJONOWAĆW OBECNYM CZASIE

DOKŁADNIE ZAPLANUJ NAJBLIŻSZE DNI

Uwzględnij naukę, aktywność fizyczną, rozrywkę, spędzanie czasu z rodziną, wspólne posiłki. Staraj się nie zmieniać drastycznie dotychczasowego rytmu dobowego.

OGRANICZ KORZYSTANIE Z PORTALI INFORMACYJNYCH

Ciągłe odświeżanie stron internetowych może powodować wzrost napięcia. Narzuć sobie ograniczenie do maksimum godziny dziennie na czytanie nowych informacji ze świata.

NIE ZAPOMINAJ O AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Zadbaj o siebie w tym okresie. Ściągnij na telefon aplikację np. do ćwiczeń w domu, korzystaj z zasobów YouTube lub skorzystaj z wskazówek naszych wychowawców.

ZAPLANUJ WSPÓLNY CZAS Z NAJBLIŻSZYMI

Wykorzystaj ten czas na spędzenie czasu z najbliższymi w nieco innej formie. Wyciągnijcie planszówki, stwórzcie listę filmów do obejrzenia w najbliższym czasie.

ZAAKCEPTUJ STRES OBECNY W TYM CZASIE

Odczuwanie napięcia w obecnej sytuacji nie jest czymś nadzwyczajnym. Pomaga nam dostrzec niebezpieczeństwo i odpowiednio szybko na nie zareagować.

SKORZYSTAJ Z POMOCY

Jeśli lęk o przyszłość zaczyna być przytłaczający, skorzystaj z pomocy specjalistów. Wielu psychologów prowadzi w tym czasie konsultacje online, a na pewno Twój psycholog z internatu(e-mail: katarzyna.m.matysiak@gmail.com) – Katarzyna Matysiak 

_____________________________________________

 

Informacje dla kursantów - uczniów kierowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym w Gliwicach

Ze względów organizacyjnych internat gwarantuje kursantom tylko 60 miejsc

Przyjazd do internatu i kwaterunek kursantów będzie możliwy wyłącznie od 7.00 rano w dzień rozpoczęcia kursu (poniedziałek). Kursanci bez opiekunów prawnych  i bez prawidłowo wypełnionych dokumentów (podanie, zgody, oświadczenia) nie będą przyjmowani i będzie to bezwzględnie przestrzegane niezależnie od odległości od miejsca zamieszkania dziecka. Osoby pełnoletnie mogą przyjechać bez opiekuna prawnego, ale będą przyjmowane dopiero po weryfikacji składanych dokumentów.

AKTUALNE DRUKI DO POBRANIA Z NASZEJ STRONY INTERNETOWEJ. PROSZĘ O SPRAWDZANIE CZY SZKOŁY KIERUJĄCE NA KURS ROZDAJĄ AKTUALNE DOKUMENTY. STARE DRUKI NIE BĘDĄ PRZEZ NAS RESPEKTOWANE.
Na podaniu proszę dopisać kierunek i stopień kursu.