BIP

Nowy rok szkolny czas zacząć

2014-09-02

Nowy rok szkolny czas zacząć

1 września 2014 roku to dla Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych data wielu nowości. Tego dnia naukę w nowym XI Liceum Ogólnokształcącym Sportowym rozpoczęli uczniowie dwóch klas sportowych – piłki ręcznej i piłki siatkowej. Łącznie 51 osób, w tym 41 dziewcząt, na które czekaliśmy od kilku lat. W technikum utworzono 3 klasy, do których będzie uczęszczało 96 uczniów, a wśród nich 6 dziewczyn.

Kolejną nowością jest fakt, że uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbyła się w hali sportowej, w której uczniowie będą mieć zajęcia sportowe i treningi. Swoją obecnością zaszczycili nas pan Alfred Wrzeski – prezes Śląskiego Związku Piłki Ręcznej i pan Marcin Zubek – wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Ręcznej.

Uroczystość poprowadził pan dyrektor Janusz Magiera, który powitał gości, nauczycieli oraz uczniów. Z entuzjazmem zapowiedział, że rozpoczynający się rok szkolny będzie pełen nowości, wyzwań i ciekawych doświadczeń.

Pan dyrektor wspomniał 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, kiedy to całemu pokoleniu młodych ludzi nie było dane pójść do szkoły 1 września 1939 roku. Dyrektor powiedział, że "naszym zadaniem jest pamięć o tych, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce, a którzy którzy niejednokrotnie oddali życie w obronie naszej ojczyzny".

Następnie dyrektor J. Magiera powitał nowych nauczycieli: panią Iwonę Łącz i pana Andrzeja Wójcika – trenerów w klasie piłki ręcznej, panią Grażynę Skalczyńską – nauczycielkę podstaw przedsiębiorczości, pana Roberta Żelaznego – nauczyciela przedmiotów zawodowych, a także nową wychowawczynię w internacie, panią Magdalenę Grabarczyk-Stasiło.

Najgoręcej jednak dyrektor przywitał pierwszoklasistów, którzy wybrali jedną z najlepszych szkół w Gliwicach i na Śląsku. Życzył im, by rozwijali swoje umiejętności, zdobywali nową wiedzę oraz chwalili się swoimi talentami. Przede wszystkim zaś, by szkoła stała się dla nich drugim domem.

W swoim wystąpieniu dyrektor J. Magiera przedstawił priorytety, które zostały zaplanowane w planie pracy ZSTI na nowy rok szkolny. Zapowiedział również, że w lutym 2015 r. po raz drugi odbędzie się prestiżowy Turniej Speedcubingu, a w marcu – Wojewódzki Konkurs Informatyczny.

Dyrektor zachęcił wszystkich uczniów do angażowania się w sprawy szkoły, pokazywania się na forum ZSTI, występowania z pomysłami i inicjatywami oraz chwalenia się swoimi talentami.

Na koniec swojego wystąpienia dyrektor ZSTI złożył wszystkim życzenia. Najpierw skierował je do nauczycieli. Życzył cierpliwości, sukce­sów zawodowych i osobistych, zadowolenia z uczniów oraz zapału do pracy.

Uczniom życzył dobrych wyników, wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, ale też odkrywania talentów i rozwijania pasji. Dla maturzystów miał szczególne życzenia, aby z sukcesem zakończyli naukę w technikum, bowiem od wyników matury i egzaminów zawodowych zależy ich przyszłość. Przed nimi czas na wytężoną pracę, by za rok dostać się na wymarzone studia.

Na koniec pan dyrektor skierował słowa do wszystkich uczniów ZSTI: "Życzę Wam, byście w naszej szkole poznali nowych, ciekawych ludzi i nawiązali przyjaźnie na całe życie. Uczcie się i zachowujcie tak, byście czasy szkoły ponadgimnazjalnej pamiętali i wspominali. Pamiętajcie, że dewiza naszej szkoły brzmi: Non scholae sed vite discimus. – Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia".

Następnie dyrektor Janusz Magiera poprosił o zabranie głosu pana Alfreda Wrzeskiego - prezesa Śląskiego Związku Piłki Ręcznej, który wyraził radość z faktu utworzenia w XI Liceum Ogólnokształcącym Sportowym Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży w dyscyplinie piłka ręczna. Życzył uczniom owocnego roku szkolnego, obfitującego w wiele osiągnięć w nauce i sporcie.