BIP

II Dni Europejskie w ZSTI

2005-12-12
W dniach 12 i 13 grudnia 2005 roku w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach odbyły się II Dni Europejskie pod hasłem „Nowe kraje w Unii Europejskiej”. W ramach Dni zorganizowano konkursy w następujących kategoriach:
– Konkurs multimedialny na prezentację wylosowanego państwa;
– Konkurs plastyczny na znaczek;
– Konkurs na artystyczną prezentację wylosowanego państwa;
– Konkurs na wystrój sali;
– Quiz Wiedzy o Unii Europejskiej;
– Szkolną Olimpiadę Wiedzy o Unii Europejskiej dla klas III.
Przygotowania do imprezy rozpoczęły się już na początku listopada. Komitet Organiza¬cyjny w składzie mgr Hanna Kobielska, mgr Jolanta Twardowska i mgr Janusz Magiera wraz z przedstawicielami klas ustalił harmonogram obchodów II Dni Europejskich oraz kategorie konkursowe.
Zadaniem klas pierwszych i drugich było zapoznanie się z historią i kulturą wylosowanych wcześniej krajów, a następnie zaprezentowanie ich w poszczególnych kategoriach konkursowych.
Reprezentacje klas trzecich wzięły udział w Szkolnej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej.
Pierwszego dnia rozstrzygnięto konkurs multimedialny na prezentację wylosowanego państwa, w którym pierwsze miejsce przyznano klasie 2 Li za prezentację Węgier. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 1 b za prezentację Słowacji, zaś trzecie miejsce zajęła klasa 1 Li, która zaprezentowała Maltę.
W konkursie na znaczek przedstawiono prace, wykonane różnymi technikami plastycznymi. Najlepszą okazała się praca klasy 1 i za projekt znaczka pocztowego Łotwy. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 1 Li za znaczek Malty, a trzecie miejsce zajęła klasa 2 c za projekt znaczka promującego Estonię.
Talenty aktorskie uczniów ujawniły się podczas prezentacji artystycznej. Tutaj komisja brała pod uwagę pomysł, interpretację, zaangażowanie i scenografię. Najciekawiej zaprezentowała się klasa 1 i w scenkach z dziejów historii Łotwy. Zalety Węgier wierszem opiewała klasa 2 Li, zajmując drugie miejsce. Na Maltę zapraszała komisję klasa 1 Li, zdobywa¬jąc trzecie miejsce. Słoweniec Primož Peterka dłuuuugim lotem i szczęśliwym lądowaniem zapewnił klasie 2 a wyróżnienie.
Drugiego dnia część sal szkoły zamieniła się w egzotyczne zakątki Europy. Każdy mógł się na chwilę przenieść na ciepłe plaże Cypru i Malty, w Alpy Julijskie, lasy Słowenii, nad Balaton czy na praską starówkę. Najwyżej komisja oceniła klasy: 2 b za cypryjskie klimaty w sali 214, 1 Li za uroki Malty oraz klasę 1 b za wirtualną wędrówkę po Słowacji.
Wiedzą na temat Unii Europejskiej można było popisać się w quizie i olimpiadzie. W drużynowym konkursie najlepsza okazała się klasa 2 b, na drugim miejscu uplasowała się drużyna klasy 2 i, a trzecie miejsce zajęli reprezentanci klasy 2 Li.
W olimpiadzie dla klas trzecich zwyciężył Artur Ogonowski z klasy 3 i. Drugie miejsce przypadło Mariuszowi Kusiowi również z klasy 3 i. Trzecie miejsce ex aequo zajęło trzech uczniów: Mateusz Szczepański i Michał Gałązka z klasy 3 i oraz Mariusz Kwiecień z klasy 3 b.
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Mamy nadzieję, że Dni Europejskie już na stałe wpisały się w kalendarz naszej szkoły.