BIP

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

2005-12-06
5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W Polsce to święto prawie 7 milionów Polaków, którzy w tym roku poświęcili swój czas na pracę społeczną. Liczba wolontariuszy w Polsce rośnie. Jest ich dzisiaj dwa razy więcej niż w 2001 roku.
Najwięcej wolontariuszy jest wśród osób z wyższym wykształceniem. Angażują się osoby młode, poniżej 25 roku życia, głównie studenci i uczniowie. Chociaż coraz więcej jest ich wśród osób w sile wieku (36–45 lat), aktywnych zawodowo.
Jak wynika z badań, wolontariusze najczęściej pracują dla organizacji pomagających najuboższym oraz religijnych i parafialnych. Trzecią grupą stowarzyszeń, korzystających z nieodpłatnej pracy są Ochotnicze Straże Pożarne, GOPR, WOPR i inne organizacje ratownicze.
Najczęstszym powodem pracy społecznej są dla wolontariuszy ich moralne, religijne i polityczne przekonania (mówi o nich 64 badanych). Jedna trzecia pracuje społecznie, bo sprawia im to przyjemność. Podobny procent (ok. 30) angażuje się w wolontariat, licząc na odwzajemnienie pomocy w przyszłości.
W sobotę, 3 grudnia, obchodziliśmy „Gliwicki Dzień Wolontariusza”. Uroczyste spotkanie z tej okazji przygotowało Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych. Wzięli w nim udział wolontariusze oraz przedstawiciele władz miejskich, którzy pragną podziękować wolontariuszom za altruistyczne wysiłki i pomoc niesioną osobom potrzebującym. Impreza rozpoczęła się o godz. 18.30 w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Spotkali się na niej wolontariusze z 48 gliwickich stowarzyszeń oraz grup działających w gliwickich szkołach. Również nasza szkoła została nagrodzona. Dyplom oraz upominki otrzymały Panie Elżbieta Molenda (za akcje krwiodawstwa) i Ewa Stellmach (za Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy).W części artystycznej aktorzy Gliwickiego Teatru Muzycznego zaprezentowali musical „42 ulica”.
Wszystkim, którzy udzielają się społecznie, pracują na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących, dzieci, zwierząt, przyrody i w wielu innych obszarach, serdecznie życzymy dalszej realizacji, spełnienia marzeń, sił, by pracować nadal i wiary w to, że w każdym jest dobro, tylko nie każdy potrafi je okazywać. Doceniajmy pracę ludzi, dla których jedyną zapłatą jest uśmiech innych i własna satysfakcja.