BIP

Wycieczka edukacyjna kl. 2 Li

2005-10-19
Dnia 19 października 2005 r. o godzinie 8:00 my, uczniowie klas I oraz II Li o profilu zarządzanie informacją z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną. Opiekunami naszymi byli pani prof. Ewa Stellmach i pan prof. Janusz Magiera. Głównymi punktami wycieczki był Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej, redakcja „Gazety Wyborczej” oraz Browary Tyskie. Jechaliśmy autokarem, w którym wiele ciekawych informacji o Śląsku opowiedziała nam pani przewodnik – Janina Wypior.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej, gdzie zapoznaliśmy się ze strukturą magistratu. Przyglądaliśmy się pracy urzędników. Mieliśmy okazję obejrzeć salę sesyjną i gabinet przewodniczącego Rady Miejskiej. Byliśmy również zaszczyceni rozmową z samym prezydentem miasta, który opowiadał o tym, co miasto robił dla swoich mieszkańców. Mogliśmy zrobić sobie zdjęcie z panem prezydentem. Zapoznaliśmy się również z pracą Biura Prasowego, gdzie zrobiono nam zdjęcie, które znajduje się na oficjalnej stronie Rudy Śląskiej (www.rudaslaska.pl). Odwiedziliśmy również jednostkę Straży Miejskiej, gdzie mogliśmy porozmawiać z funkcjonariuszami na nurtujące nas pytania z dziedziny prawa oraz służby i uprawnień strażników. W urzędzie oprowadzała nas wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – pani Cecylia Gładysz. Według danych, podawanych na stronie miasta, od początku roku pani Gładysz oprowadziła już po Urzędzie Miejskim ponad 1000 uczniów.
Po skończonej wizycie w UM udaliśmy się autobusem do drugiego celu wycieczki, czyli do redakcji „Gazety Wyborczej” w Tychach. Mogliśmy tu się zapoznać z etapami produkcji gazety. Można było zaobserwować, jak tekst jest składany razem z grafiką za pomocą programu QuarkXPress. Mieliśmy również okazję zobaczyć drukarnię, która nieprzerwanie pracuje na pełnych obrotach, by wydrukować miliony sztuk gazet, które ukazują się każdego dnia i nigdy nie może ich zabraknąć w kioskach i sklepach.
Końcowym etapem tej wycieczki były Browary Tyskie. Rodowód Tyskich Browarów Książęcych sięga początków XVII wieku. Pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z 1613 roku; browar był wówczas własnością rodu Promniców. Pod koniec XIX wieku tyski browar uchodził za jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie. Do dziś tak jest. Budynki Tyskich Browarów Książęcych spinają klamrą historię Tychów - zabytkowe budowle po jednej stronie ulicy należą do najstarszych i bodaj najbardziej urokliwych w mieście, natomiast obiekty oddane do użytku w 1998 r. po drugiej stronie - do najnowocześniejszych. Podczas pobytu w browarze mogliśmy poznać tajemnice wyrobu piwa. Na samym początku pobytu w Muzeum Piwowarstwa obejrzeliśmy film 3D, opowiadający o losach Browarów Tyskich. Później zwiedziliśmy zabytkową warzelnię, gdzie były miedziane kopuły, pod którymi przebiegał kiedyś proces fermentacji. Mieliśmy okazję stanąć pod gigantycznymi tankofermentorami oraz zobaczyć linie rozlewnicze, napełniające 60 tysięcy butelek na godzinę. Pod koniec wycieczki zwykle zwiedzający mają prawo do degustacji piwa, lecz w związku z tym, iż byliśmy na szkolnej wycieczce oraz że nie ukończyliśmy 18 lat, nie mogliśmy skorzystać z takowego przywileju.
Wycieczka dobiegła końca o 15:00. Zmęczeni, ale jakże zadowoleni z wycieczki opuściliśmy autobus i udaliśmy się do swych domów.