BIP

REMANENTY Jerzego Dudy-Gracza

2005-09-21
Szkolne Centrum Informacyjne zorganizowało w dniach 20 i 21 września 2005 r. wyjazd na pierwszą, pośmiertną wystawę prac Jerzego Dudy-Gracza w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. W związku z dużym zainteresowaniem uczniów, chętnych podzielono na dwie grupy. Pierwszego dnia pojechała klasa III Li pod opieką p. Joanny Trachim i p. Hanny Kobielskiej, a następnego dnia pozostali uczniowie z opiekunkami: p. Joanną Gawlik i p. Elżbietą Molendą.
Wystawa nosiła tytuł REMANENTY, a jej kuratorem była córka artysty Agata Duda-Gracz. Uczestnicy wycieczki obejrzeli około 120 prac, powstałych w latach 1966-2004, obrazów olejnych, grafik, akwareli i rysunków, zgrupowanych w siedmiu cyklach tematycznych: Dom, Bestiarium, Zapiski historyczne, Studium przemijania, Fascynacje, Sacrum-profanum, Choroba na Polskę.
Charakterystyczne ujęcie polskich wad narodowych za pomocą postaci ludzkich o karykaturalnie zdeformowanych ciałach oraz powszechnie czytelnych symboli wzbudziło w uczniach silne emocje. Interesowała ich wizja artysty i jego poglądy na świat, dlatego też z zainteresowaniem obejrzeli film dokumentalny o malarzu i wysłuchali jego wypowiedzi na temat sztuki.