BIP

Fizyka oświeca świat

2005-04-18
Wieczorem 18 kwietnia w Princeton (New Jersey, USA) zostały wyłączone wszelkie światła celem upamiętnienia 50 rocznicy śmierci Alberta Einsteina oraz 100 rocznicy opublikowania przez niego przełomowych prac z zakresu teorii względności i fizyki kwantowej. Następnie zostało zapalone jedno światło, stając się źródłem i pierwszym elementem ogromnej świetlnej sztafety. Ten impuls światła wędrował w ciemności przez całe Stany Zjednoczone, następnie przekroczył granice, przekroczył Pacyfik za pośrednictwem światłowodu i rozprzestrzenił się na cały glob obiegając kulę ziemską w ciągu jednej doby, po której wrócił do Princeton. Koordynatorami imprezy w Polsce byli pan profesor Leszek R. Jaroszewicz oraz pani Marta Kicińska-Habior.
W naszym kraju były 4 główne łańcuchy przekazywania światła – 1 łańcuch przechodził przez Gliwice. Do naszego miasta sygnał świetlny miał przyjść zgodnie z planem z Tarnowskich Gór we wtorek 19.04.2005r o godzinie 21.36; dalej ten sygnał miał zostać wysłany o godzinie 21.37 do Bytomia. Koordynatorem akcji w rejonie Gliwic był pracownik Politechniki Śląskiej - pan profesor Roman Bukowski, u którego zarejestrowało się około 100 osób chętnych do udziału w akcji.
W naszej szkole akcję koordynował nauczyciel fizyki – pan Zbigniew Zwierzyński. Przygotowania trwały ponad tydzień. W poniedziałek wieczorem 18.04.2005 r odbyła się próba generalna z grupą uczniów. Uczestniczył w niej pan Paweł Grucza, dziennikarz telewizji regionalnej TVP3, który przygotował krótką relację filmową z dachu naszej szkoły
Wieczorem we wtorek, grupa 30 osób składająca się z nauczycieli i uczniów, zebrała się na dachu internatu naszej szkoły. W grupie znajdowały się osoby nie tylko z naszej szkoły, ale także z III i II Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. W naszej zabawie wziął udział dziennikarz Nowin Gliwickich, który napisał relację dla swojej gazety.
O godzinie 21.36 zgodnie z planem zgasło oświetlenie radiostacji gliwickiej, stając się sygnałem do wysłania minutę później sygnałów świetlnych z Gliwic do Bytomia. Po zaobserwowaniu przez nas racy wystrzelonej w Tarnowskich Górach zaczęliśmy kanonadę z przygotowanej amunicji: wystrzeliliśmy 3 fajerwerki sylwestrowe, a żołnierz sprowadzony z gliwickiej jednostki wojskowej wystrzelił za pomocą pistoletu sygnałowego kilka jasnych rac. Jednocześni obserwowaliśmy fajerwerki, które zostały wystrzelone na placu Krakowskim przez grupę pana Bukowskiego.
Cała impreza udała się, pogoda dopisała i jej uczestnicy rozeszli się zadowoleni do domów. O godzinie 21.45 ukazała się nagrana poprzedniego dnia relacja z przebiegu naszej akcji w telewizji regionalnej TVP3.
W galerii dostępna mapka przebiegu łańcuchów świetlnych w Polsce.
Więcej o akcji „Fizyka oświeca świat” na stronie www