BIP

Sprawozdanie z wycieczki kl. 2 Li i 1 Li

2005-03-01
We wtorek, 1 marca 2005 uczniowie klas liceum o profilu zarządzanie informacją (2 Li oraz 1 Li) pod opieką p. Joanny Trachim i p. Janusza Magiery wyjechali na wycieczkę programową, która obejmowała wizytę w Radiu Katowice, Urzędzie Miejskim w Rudzie Śląskiej a także w fabryce porcelany w Katowicach Bogucicach.
W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej, gdzie odbyliśmy sesję rady miejskiej. Wybraliśmy przewodniczącego rady (Bartosza Rybczaka) oraz jego zastępcę (Krzysztofa Malinowskiego), wysłuchaliśmy projektu ustawy, następnie głosowaliśmy nad jej przyjęciem, co poprzedzone było burzliwymi obradami. Dzięki tej sesji poznaliśmy tajniki pracy radnego oraz środowisko, w którym pracuje. Oprowadzono nas po budynku Urzędu Miejskiego, zobaczyliśmy gabinet przewodniczącego rady, biuro prasowe oraz siedzibę straży miejskiej. Odwiedziliśmy także Prezydenta Andrzeja Stanię, któremu zadaliśmy kilka pytań.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była fabryka porcelany „Porcelana Śląska” w Katowicach Bogucicach. Wielu z nas zdziwiło się, widząc jak skomplikowane jest wyprodukowanie prostego talerza, począwszy od stworzenia formy po wykończenie i nałożenie wzoru. Oglądaliśmy wszystkie fazy produkcji naczyń porcelanowych, a zagadnienia techniczne objaśniała nam miła pani przewodniczka.
Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy tego dnia, była siedziba Radia Katowice. Oprowadzała nas młoda dziennikarka, która przedstawiła nam historię radia oraz opowiedziała, na jakiej zasadzie działa taka instytucja. Zobaczyliśmy, jak są przygotowywane audycje radiowe i reklamy. O godzinie 14.00 zaproszono nas do studia, w którym wysłuchaliśmy wiadomości „na żywo”.
Bardzo zmęczeni, po dniu pełnym wrażeń, wróciliśmy do Gliwic. Była to bardzo pouczająca wycieczka, którą zapamiętamy na długie lata.