BIP

Zapachy Świąt

2003-12-19
Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków wyjątkowe święta, często najważniejsze w całym roku. Wpływ na dzisiejszy sposób przeżywania tych ostatnich dni grudnia miało wiele wydarzeń z historii Europy. Wszystko zaś zaczęło się od narodzenia Chrystusa (zarazem początku nowej ery), wydarzenia, które zmieniło świat. Liczne opowieści, dotyczące okoliczności cudownych - według chrześcijan - narodzin, zna prawie każdy człowiek, bez względu na wyznanie. Święta te mają rodzinny charakter, cechuje je przebaczenie, miłość, zgoda, zapomnienie tego co złe.
Zimowe święta są również bardzo mocno związane z choinką - drzewkiem bożonarodzeniowym, symbolem radości, nadziei, bliskości z naturą. To pod choinką tradycyjnie szukamy prezentów.
W tym miejscu należy wspomnieć o ukochanym świętym dzieci - św. Mikołaju, chociaż wiedza o nim jest mieszaniną faktów historycznych i legend. Tak więc już od 6 grudnia czujemy unoszącą się w powietrzu atmosferę świąt.
Miasto - dotychczas szare i nieciekawe - na tych kilkanaście dni całkowicie zmienia swój wygląd. Najpiękniej jest w wigilię, gdy na ulicach stopniowo zamiera ruch, a w domach przygotowuje się już karpia, barszcz z uszkami, kapustę z grochem lub grzybami oraz wiele innych potraw, których próżno szukać na codziennym stole.
Odpowiedni nastrój tworzą kolędy oraz szopki, później opłatek, pasterka, wielkie świętowanie. W tych dniach nie zapomina się jednak o biednych czy samotnych, czego symbolem jest dodatkowe nakrycie na stole, a przykładem - organizowanie wigilii dla bezdomnych.
Czy 1 maja 2004 r., po wejściu do struktur Unii Europejskiej, nasze święta Bożego Narodzenia nadal będą takie same? Na pewno nie zmieni się ich charakter. Coraz częściej słyszy się głosy zazdrości polskich sąsiadów... U nich święta, choć bardzo podobne - z szopką, choinką, Mikołajem, nierzadko karpiem - nie są takim przeżyciem jak u Polaków. Kolędy nie mają tak uniwersalnego i ponadczasowego charakteru, nie cechuje ich tak wielki, podniosły nastrój, a jednocześnie radość. Święta nie są tam czasem jakiegoś szczególnego pojednania, troski o innych. Warto jednak zmienić jedną rzecz w naszym sposobie świętowania - sprawić, by te święta nie polegały wyłącznie na oglądaniu "odgrzewanych" hitów telewizyjnych oraz objadaniu się. Warto wykorzystać okres świąt na spotkania z rodziną oraz czynny wypoczynek.I nawet się nie obejrzymy, gdy rankiem 6 grudnia następnego roku pod poduszką znowu znajdziemy wymarzony prezent od najwspanialszego Mikołaja...
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka. W tym roku swój występ przygotowali uczniowie klasy 2 szkoły zawodowej pod opieką księdza Piotra Piksy. Po przedstawieniu nauczyciele oraz administracja przyjęli życzenia od Dyrekcji szkoły, a następnie wszyscy przełamali się opłatkiem i zasiedli do przygotowanego posiłku.