BIP

Essen

2003-11-09
W dniach od 2 do 9 listopada 2003 roku uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych uczestniczyli w wymianie młodzieży z niemiecką szkołą "Berufskollegs Ost der Stadt Essen".
Od 11 lat uczniowie naszej szkoły jeżdżą do niemieckiego miasta Essen na wymianę młodzieży. Stało się już tradycją, że Polacy jeżdżą do Niemiec późną jesienią, z kolei Niemcy przyjeżdżają do Gliwic słoneczną i kwitnącą wiosną.
Chociaż w tym roku spędziliśmy tam zaledwie 7 dni, atrakcji nie zabrakło. Zwiedziliśmy przepiękne miasta Westfalii - Essen, Düsseldorf i Kolonię, które cieszą się największą popularnością tego Landu. Mieliśmy również okazję obejrzeć szkołę, do której uczęszczają nasi niemieccy przyjaciele. Jednego wieczoru pojechaliśmy do "centrum rozrywki", gdzie tworząc sześcioosobowe drużyny, rywalizowaliśmy ze sobą w grze w kręgle. Było naprawdę wspaniale. Czwartego dnia naszego pobytu za granicą byliśmy na musicalu "Swing Time", którego tematem był swing w latach 30.
W każdym mieście zwiedzaliśmy piękne zabytki i inne obiekty, które cieszyły nasze oczy, np. katedrę w Kolonii, wieżę telewizyjną czy studio telewizyjne "WDR" (West Deutsche Rundfung) w Düsseldorfie.
Uroku wszystkim poznanym przez nas miejscom dodawały piękne widoki nad Renem. Były one uzupełnieniem tego wszystkiego, co ujrzeliśmy na własne oczy, odwiedzając naszych sąsiadów. Do domu wróciliśmy bogatsi o nowe wrażenia i doświadczenia. Mamy nadzieję, że uda nam się wrócić do tych wspaniałych miejsc i doświadczyć jeszcze raz tego cudownego klimatu.